Przygotowaną przez Polskę deklarację Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility poparło już ponad 40 państw z 5 kontynentów. Sukcesem przedsięwzięcia jest fakt, że wśród sygnatariuszy znalazły się zarówno kraje rozwijające się – Chiny, Egipt, Indonezja, jak również te rozwinięte – Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Japonia czy Kanada. Dzięki dołączeniu do inicjatywy Indii, Partnerstwo zrzesza blisko połowę populacji świata.
Ogłoszone 4 grudnia 2018 r. Katowickie Partnerstwo dla Elektromobilności – wspólna inicjatywa Polski i Wielkiej Brytanii, dedykowane jest rozwojowi elektrycznego transportu. Inicjatywę przedstawili podczas konferencji prasowej Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, premier RP Mateusz Morawiecki oraz prezydent COP24 Michał Kurtyka.
Celem Partnerstwa jest zrzeszenie państw, regionów, miast, a także instytucji, organizacji pozarządowych i firm działających na rzecz rozwoju elektromobilności. Sposobem na realizację tego zadania jest międzynarodowa współpraca i wymiana doświadczeń w tym obszarze. Szczególnie istotne będzie tu wsparcie prac badawczo-rozwojowych w technologiach związanych z elektromobilnością, budowa infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, tworzenie systemu zachęt dla nabywców pojazdów, wyznaczanie celów w zakresie elektrycznej floty oraz zamówień publicznych. Ważnym narzędziem do realizacji tego celu ma być nowy fundusz dla elektromobilności, powołany przez Polskę wspólnie z Bankiem Światowym w ramach Funduszu Powierniczego Mobilności i Logistyki (MOLO).
Polsko-brytyjska inicjatywa wzbudziła bardzo duże zainteresowanie.
W ciągu zaledwie kilku dni przystąpiło do niej ponad 40 państw z 5 kontynentów, 1500 miast i regionów, 1200 firm z całego świata oraz największe globalne instytucje, jak Międzynarodowa Agencja Energii czy Bank Światowy. Oznacza to, że w jej zasięgu znajduje się obecnie połowa globalnej populacji. O nośności tej idei może też świadczyć fakt, że wśród sygnatariuszy Katowickiego Partnerstwa znalazły się zarówno państwa, gdzie przemysł motoryzacyjny jest najbardziej zaawansowany, jak Japonia, Niemcy, Korea, Wielka Brytania, jak i te, w których w następnych dekadach nastąpi najszybszy wzrost liczby pojazdów, czyli Indie, Egipt, Indonezja czy Meksyk.
– Nasze Partnerstwo sprawia, że elektromobilność staje się trwałą częścią światowej polityki klimatycznej. Dzięki wysiłkowi polskiej Prezydencji COP24 i dyplomacji udało się zgromadzić największych światowych graczy, których będziemy gościć na dorocznym Forum Elektromobilności. Pierwsze odbędzie się w Polsce już jesienią 2019 r. – powiedział Prezydent COP24 Michał Kurtyka.
Katowickie Partnerstwo dla Elektromobilności będzie więc narzędziem, które, dzięki ułatwieniu międzynarodowej współpracy, przyczyni się do rozwoju sektora transportu elektrycznego na świecie.