ElectroMobility Poland

Spółka ElectroMobility Poland S.A. powstała w październiku 2016 roku jako inicjatywa czterech polskich grup energetycznych – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Energa SA, Enea S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. Każda z nich objęła po 25 % kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25 % głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Dnia 30 września 2021 r. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w drodze objęcia nowo wyemitowanych akcji Spółki przez Skarb Państwa, który tym samym stał się większościowym akcjonariuszem Spółki.

Dnia 16 stycznia 2023 r. Skarb Państwa ponownie objął akcje Spółki nowej emisji w zamian za wkład pieniężny. Kapitał zakładowy wynosi 534.738.926,92 zł i został w pełni wpłacony.

Skład akcjonariuszy ElectroMobility Poland SA

Akcjonariusz Łączny % głosów na Walnym Zgromadzeniu
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. 2,3%
Enea S.A. 2,3%
Energa SA 2,3%
TAURON Polska Energia S.A. 2,3%
Skarb Państwa 90,8%

Misja i działalność

Zmiany, które dokonują się obecnie w świecie motoryzacji, odchodzenie od silnika spalinowego i zastępowanie go silnikiem elektrycznym – to prawdziwa rewolucja. To także szansa dla nowych, wchodzących na rynek firm takich jak ElectroMobility Poland. Spółka tworzy prototypy pierwszych samochodów elektrycznych i buduje nową polską markę motoryzacyjną.

Elektromobilność przestała już być mglistą wizją przyszłości, a staje się technologiczną i biznesową rzeczywistością, która z jednej strony inspiruje coraz większą rzeszę konsumentów, wskazując jednocześnie kierunki rozwoju motoryzacji na całym świecie. Również w Polsce od kliku lat elektromobilność konsekwentnie się rozwija – przybywa samochodów i stacji ładowania, rośnie zainteresowanie kierowców tego typu pojazdami, pojawiają się nowe rodzaje usług takich jak elektryczny carsharing, firmy energetyczne rozwijają nowe modele biznesowe związane z elektromobilnością oraz testują nowe rozwiązania technologiczne. W zgodnej opinii ekspertów w najbliższych latach transport elektryczny zrewolucjonizuje także polski rynek samochodowy.

Polski producent samochodów to również możliwość efektywniejszego wydawania środków na badania i rozwój i koncentrowanie się na projektach, które mogą być wdrażane do produkcji. Powstanie i rozwój polskiej marki samochodów elektrycznych może przyczynić się również do rozwoju polskiej branży producentów części i komponentów samochodowych i ich awansu w hierarchii dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego, a tym samym zwiększenie ich obrotów. Elektromobilność to szansa na rozwój nie tylko dla firm z branży motoryzacyjnej ale także elektroenergetycznej, teleinformatycznej i mechanicznej.

Zarząd Spółki

Tomasz Kędzierski, Prezes Zarządu EMP

Tomasz Kędzierski, Prezes Zarządu EMP

Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim oraz finansów przedsiębiorstw, a także zarządzania na międzynarodowych uczelniach The London School of Economics and Political Science oraz Harvard Business School. Przed dołączeniem do zespołu ElectroMobility Poland S.A. (w którym od 2023 r. pełnił rolę Dyrektora strategii i rozwoju biznesu) był szefem regionalnej praktyki motoryzacyjnej w Boston Consulting Group – jednej z najbardziej uznanych globalnych firm doradztwa strategicznego. Wcześniej pełnił funkcję Senior Managera w firmach doradczych, m.in. w Ernst & Young. Jako ekspert związany jest z branżą motoryzacyjną od blisko 15 lat, kierował wieloma projektami, głównie dla klientów międzynarodowych. Pracował także przy uruchomieniu produkcji i powstawaniu nowych marek motoryzacyjnych na świecie takich jak TOGG czy Vinfast.

Łukasz Maliczenko, Wiceprezes Zarządu EMP

Łukasz Maliczenko, Wiceprezes Zarządu EMP

Od 2019 r. pełnił w Spółce EMP rolę Dyrektora ds. rozwoju produktu, odpowiadając m.in. za budowanie kluczowych obszarów technologicznych, budowanie strategicznych partnerstw technologicznych oraz realizację projektów rozwoju gamy modelowej. Jest menedżerem z wieloletnim doświadczeniem w obszarze inżynierii motoryzacyjnej oraz absolwentem Wydziału Automatyki i Robotyki na Politechnice Gdańskiej. Przed dołączeniem do EMP pracował dla Jaguar Land Rover w Wielkiej Brytanii, gdzie kierował rozwojem hybrydowych i elektrycznych systemów napędowych oraz samochodów koncepcyjnych. Uczestniczył m.in. w pracach nad rozwojem koncepcji architektury napędu elektrycznego stosowanego w Jaguarze I-Pace.

Sławomir Bekier, Członek Zarządu EMP ds. finansowych

Sławomir Bekier, Członek Zarządu EMP ds. finansowych

Funkcję Członka Zarządu pełni od 2022 roku. Sławomir Bekier to doświadczony manager z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży motoryzacyjnej. Studiował na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, a także na University of Calgary w Kanadzie. Od 2000 roku pracował na stanowiskach związanych z kontrolingiem i zajmował stanowisko Dyrektora finansowego (CFO) w FCA Serbia, FCA Melfi we Włoszech oraz FCA Poland S.A., gdzie pełnił również rolę Członka Zarządu. Uczestniczył między innymi w realizacji budowy zakładu produkcyjnego Fiata w Serbii (inwestycja typu brown field) oraz inwestycji związanej z uruchomieniem pierwszej europejskiej produkcji modelu marki Jeep przeznaczonego na eksport na światowe rynki (Jeep Renegade) we Włoszech.

Rada Nadzorcza ElectroMobility Poland SA

Jarosław Więcek – Przewodniczący Rady Nadzorczej
Agnieszka Szklarczyk-Mierzwa – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Sławomir Miklaszewicz – Sekretarz Rady Nadzorczej
Katarzyna Maj – Członek Rady Nadzorczej
Maciej Mazur – Członek Rady Nadzorczej
Paweł Poneta – Członek Rady Nadzorczej

Dane rejestrowe

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie,
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr KRS: 0000651242
NIP: 701-063-92-62
Regon: 366027550
Kapitał zakładowy: 534.738.926,92 zł
Kapitał wpłacony: 534.738.926,92 zł