Od 1 lipca 2018 r. każde auto z ekologicznym napędem możemy oznaczać specjalnymi naklejkami. Dzięki nim będziemy mogli wjeżdżać do centrum miasta, parkować w nim za darmo, a także poruszać się po buspasach. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe. Co zatem czeka kierowców samochodów elektrycznych w przyszłości?
Naklejki zostały wprowadzone jako rozwiązanie problemu, na który natykali się kierowcy elektryków krótko po wprowadzeniu ustawy o elektromobilności. Zgodnie z jej zapisami, pojazdy elektryczne miały prawo m.in. do bezpłatnego parkowania w centrach miast. W praktyce jednak często karani byli mandatami, gdyż służby nie potrafiły rozpoznać elektryków i stwierdzić, czy dany model objęty jest ulgami przewidzianymi w ustawie.
Zgodnie z zapisami prawa o ruchu drogowym: ”od dnia 1 lipca 2018 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. pojazdy elektryczne i pojazdy napędzane wodorem oznacza się nalepką, wskazującą na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu, umieszczaną na przedniej szybie pojazdu, według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt. 1”.
Posiadacze aut elektrycznych naklejają na przednią szybę niebieską naklejkę z literami EE, aut z ogniwami wodorowymi – zieloną z literą H, aut napędzanych CNG – brązową z literami CNG, a pojazdów z LNG – fioletową z napisem LNG. Wszystkie naklejki są okrągłe. W górnej części znajduje się napis „Strefa czystego transportu – Clean Transport Zone”, a w dolnej polska flaga oraz dwa numery, pierwszy będący kodem danej gminy, a drugi – kolejnym numerem seryjnym.
Od teorii do praktyki
W teorii, naklejki wprowadzono 1 lipca br. Podmiotem wydającym naklejki są przedstawiciele lokalnych władz. W praktyce jednak nie wszystkie urzędy zdążyły na czas uzyskać naklejki, w innych – proces ich uzyskania jest dosyć czasochłonny.
Kierowcy zwracają uwagę na niską jakość wykonania oznaczeń. Warto jednak podkreślić, że ich uzyskanie nie wiąże się z żadną opłatą i stanowią rozwiązanie tymczasowe. W 2020 roku mają zostać wprowadzone specjalne tablice rejestracyjne, na których znajdą się oznaczenia aut ekologicznych.
Umieszczanie naklejek jest więc procesem przejściowym. Dzięki temu policja i straż miejska będą mogły bez trudu zidentyfikować pojazdy objęte ustawą, a ich właściciele – cieszyć przywilejami przewidzianymi w ustawie o elektromobilności.
Jakie korzyści dla kierowców samochodów elektrycznych?
Ustawa o elektromobilności przewiduje szereg korzyści dla kierowców pojazdów elektrycznych, np. zwolnienie z akcyzy na zakup osobowych pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych wodorem. W codziennej eksploatacji ważne są jednak inne zapisy – te przewidujące możliwość darmowego parkowania w strefach płatnego parkowania wyznaczonych na drogach publicznych czy poruszania się po buspasach (o ile zarządca dróg nie zadecyduje inaczej). Ustawa zapewnia również gminom podstawę prawną do wprowadzenia stref czystego transportu, po których nieodpłatnie będą mogły poruszać się jedynie pojazdy przyjazne środowisku.
Kierowcy powinni przy tym pamiętać, że ustawodawca wyłączył z grona pojazdów „uprzywilejowanych” hybrydy plug-in. A to oznacza, że ich właściciele nie mogą liczyć na powyższe udogodnienia.