PGE przejmuje 4Mobility. Car sharing z nowymi autami i w nowych miastach

Przejęcie 4Mobility jest dla PGE największą w historii spółki inwestycją w zupełnie nowy biznes. Polski gigant energetyczny wydał właśnie 15 milionów złotych na dokapitalizowanie firmy car sharingowej i w ten sposób przejął nad nią kontrolę. Kwota ta ma zostać przeznaczona na szeroko pojęty rozwój całej usługi. Jakie perspektywy czekają zatem 4Mobility?

4Mobility to jedna z bardziej rozpoznawalnych firm świadczących usługi car sharingowe, choć obecnie przedsiębiorstwo działa jedynie w Warszawie i Poznaniu. Łączna liczba zarejestrowanych użytkowników jest jednak imponująca – do tej pory wynosi ona około 40 tysięcy kierowców (na około 200 tysięcy wszystkich klientów tego typu usług w Polsce). 4Mobility dysponuje flotą 300 pojazdów i  oferuje możliwość wynajmu siedmiu modeli pojazdów. Pomijając Hyundaia i30 wszystkie pochodzą z segmentu premium. Co ważne, w parku samochodowym 4Mobility nie brakuje pojazdów elektrycznych – firma zdecydowała się bowiem na zakup BMW i3.

Sytuacja finansowa firmy nie jest jednak idealna, stąd pomysł na jej dofinansowanie. PGE wykupiło pakiet kontrolny (51% akcji) za kwotę 15 mln złotych. Suma ta ma zostać przekazana przede wszystkim na dalszy rozwój. Po pierwsze, istotna jest rozbudowa floty o kolejne pojazdy – przedstawiciele PGE mówią nawet o kilkukrotnym zwiększeniu liczby dostępnych samochodów! Po drugie, planowana jest ekspansja w kolejnych miastach, również mniejszych, gdzie usługi car sharingowe nie są jeszcze dostępne.

Czy inwestycja PGE jest trafiona? Według ekspertów – jak najbardziej. 4Mobility jest jednym z większych operatorów wynajmu aut na minuty w Polsce, a zainteresowanie car sharingiem stale rośnie, dlatego warto inwestować w ten sektor, zanim pojawi się na nim wielu innych graczy. Zdaniem przedstawicieli PGE inwestycja na poziomie 15 milionów złotych sprawi, że w perspektywie 3 – 5 lat 4Mobility stanie się projektem w pełni rentownym.

Najczęściej czytane

EMP pokaże prototypy polskiego „elektryka”. Premiera odbędzie się online.

Czytaj więcej

Projekt polskiej marki samochodów elektrycznych może pobudzić krajową gospodarkę

Czytaj więcej

Czy auto elektryczne ma standardowy akumulator 12V?

Czytaj więcej

Jak będą wyglądać pierwsze polskie samochody elektryczne? [film]

Czytaj więcej

Polska marka samochodów elektrycznych impulsem do rozwoju rodzimej branży motoryzacyjnej

Czytaj więcej

Gdzie i kiedy można obejrzeć premierę polskiej marki motoryzacyjnej? ElectroMobility Poland ujawnia szczegóły transmisji

Czytaj więcej