Dopłaty do zakupu aut elektrycznych dla osób prywatnych już wkrótce!

Eksperci ds. elektromobilności podkreślają, że jednym z czynników wpływających na mniejszą popularność samochodów elektrycznych w naszym kraju jest relatywnie wysoka cena ich zakupu. Przykłady krajów takich jak Norwegia czy Niemcy pokazują, że systemy dopłat skutecznie zachęcają kierowców do nabycia pojazdów zeroemisyjnych. W Polsce do tej pory z dofinansowań skorzystać mogli wyłącznie przedsiębiorcy. Już niebawem ma się to jednak zmienić. Senat przyjął bowiem projekt ustawy, która przewiduje dopłaty również dla osób prywatnych.

Senat przegłosował nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, w myśl której nie tylko przedsiębiorcy i samorządy, ale również osoby fizyczne będą miały możliwość uzyskania dotacji na zakup elektryka. Nowe prawo czeka jeszcze na podpis prezydenta. Szczegółowe zasady ubiegania się o dofinansowanie nie są jeszcze znane –zostaną one bowiem określone w stosownym rozporządzeniu, które, według zapowiedzi Ministerstwa Energii, może wejść w życie nawet w ciągu kilku najbliższych tygodni, a najpóźniej 1 stycznia 2020 roku. 

Wiadomo już, że rozporządzenie określi maksymalną cenę pojazdu, do której będzie można ubiegać się o dofinansowanie. W ten sposób przepisy mają wykluczyć z programu najdroższe modele samochodów. Na podstawie wcześniejszych zapowiedzi możemy domyślać się, że wysokość dopłaty nie będzie mogła być wyższa niż 30% wartości samochodu elektrycznego. Informacje te mogą jednak ulec zmianie po wprowadzeniu w życie rozporządzenia Ministerstwa. Co zaskakujące, z programu mają zostać całkowicie wyeliminowani nabywcy aut hybrydowych, nawet typu plug-in. 

Na wsparcie będą mogli liczyć jedynie kierowcy, którzy zdecydują się na zakup aut elektrycznych (BEV), zasilanych ogniwami paliwowymi (wodorowymi, FCEV) gazem ziemnym (CNG/LNG). Budżet na ten cel ma być jednak ograniczony. O tym kto ostatecznie otrzyma fundusze, decydować będzie zapewne kolejność składania wniosków. Dopłaty nie obejmą zakupów dokonanych przed wejściem w życie ustawy i rozporządzenia, dlatego z taką transakcją warto się wstrzymać do momentu ich ogłoszenia.

Za sprawą nowych przepisów nie tylko zakup auta będzie tańszy, ale i domowe ładowanie elektryka nie zdrożeje. Senat dał również zielone światło na zamrożenie podwyżek cen prądu gospodarstw domowych, mikro i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów oraz państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Zatem auto naładujemy wygodnie we własnym garażu po obowiązującej obecnie cenie prądu.

Najczęściej czytane

EMP pokaże prototypy polskiego „elektryka”. Premiera odbędzie się online.

Czytaj więcej

Projekt polskiej marki samochodów elektrycznych może pobudzić krajową gospodarkę

Czytaj więcej

Czy auto elektryczne ma standardowy akumulator 12V?

Czytaj więcej

Jak będą wyglądać pierwsze polskie samochody elektryczne? [film]

Czytaj więcej

Polska marka samochodów elektrycznych impulsem do rozwoju rodzimej branży motoryzacyjnej

Czytaj więcej

Gdzie i kiedy można obejrzeć premierę polskiej marki motoryzacyjnej? ElectroMobility Poland ujawnia szczegóły transmisji

Czytaj więcej