Car sharing
Car sharing to forma krótkoterminowego wynajmu samochodów osobowych. Usługa ta cieszy się w Polsce coraz większą popularnością i jest dostępna w największych miastach. Car sharing pozwala na maksymalnie uproszczony wynajem samochodu, również elektrycznego… i to na minuty!
Car sharing jest dostępny w kilkuset wielkich miastach na terenie całego świata. W przeciwieństwie do typowej wypożyczalni samochodów, procedura wynajmu auta w tym przypadku jest maksymalnie uproszczona. Przy korzystaniu z usługi po raz drugi, wynajęcie auta może zająć mniej niż minutę, nie ma również potrzeby udawania się do siedziby firmy. Samochody odbiera się i zwraca w określonych lokalizacjach na terenie całego miasta.
W zależności od operatora usługi, cena za wynajem może być naliczana za minutę korzystania z auta, za przejechany dystans, albo za jedno i drugie. Samochody oczekujące na klientów są zatankowane lub, w przypadku pojazdów elektrycznych, naładowane i gotowe do jazdy. Wszystkie mają opłacone ubezpieczenie OC i AC i muszą być sprawne pod względem technicznym. Nie ma również problemów z zaparkowaniem samochodu w trakcie zwrotu, dzięki temu, że to sam operator wyznacza miejsce odstawienia auta.
Car sharing – dlaczego wart jest uwagi?
Car sharing w Polsce i na świecie jest promowany przez władze wielkich miast, pozwala bowiem na zmniejszenie niezbędnych powierzchni parkingowych. Z jednego auta w systemie car sharingu może w ciągu dnia korzystać nawet kilkanaście osób. Podczas gdy pojazdy prywatne stoją zaparkowane pod biurowcami przez około 8 godzin dziennie, współdzielone pojazdy mogą być stale „w ruchu”.
Car sharing doskonale sprawdził się w miastach obleganych przez turystów, między innymi włoskich, gdzie komunikacja miejska okazuje się niewystarczająca. Jest to również wygodne rozwiązanie dla osób, które na co dzień korzystają z innych form transportu, ale okresowo potrzebują samochodu, aby wybrać się na krótką wycieczkę czy większe zakupy – nie muszą bowiem martwić się o stałe koszty posiadania auta, jak ubezpieczenie czy konserwacja.
Car sharing – jak to wygląda w praktyce?
Spójrzmy na przykładowe rozwiązanie. Operator usługi car sharingu przygotowuje flotę pojazdów oraz parkingi dla nich, zlokalizowane np. w centrum, na największych osiedlach, czy przy centrach handlowych.
Aby skorzystać z usługi, klient zakłada konto na stronie internetowej operatora, podaje dane osobowe, przesyła skany dokumentów (dowodu osobistego oraz prawa jazdy) i dokonuje opłaty wstępnej (najczęściej 1 zł), która ma na celu ułatwienie weryfikacji danej osoby (dane nadawcy przelewu muszą zgadzać się z danymi podanymi w czasie zakładania konta). W niektórych firmach niezbędne jest podanie także danych dotyczących karty kredytowej. Po pozytywnej weryfikacji, klient pobiera aplikację operatora oraz interaktywną, stale uaktualnianą mapę, na której oznaczone są parkingi z dostępnymi pojazdami.
Następnie należy wybrać na mapie parking najdogodniej dla nas położony, oznaczyć pojazd, z którego chcemy skorzystać i podać czas wynajmu oraz planowaną trasę, jaką zamierzamy pokonać – w ten sposób auto zostaje zarezerwowane i będzie czekać w wyznaczonym miejscu. Po pojawieniu się na parkingu należy ponownie uruchomić aplikację i za pomocą odpowiedniego przycisku otworzyć drzwi pojazdu. W środku auta, w schowku, mogą znajdować się kluczyki. W niektórych przypadkach silnik jest również uruchamiany za pomocą aplikacji w telefonie albo zdalnie, przez operatora. Na wypadek kontroli drogowej w pojeździe znajduje się także kopia dokumentów. Po zakończonej trasie auto należy odstawić – albo na wyznaczony parking, albo do wybranej strefy płatnego parkowania (zależnie od operatora) i zgłosić to za pomocą aplikacji, co powoduje zamknięcie auta i wyłączenie napędu.
Opłata, jak już wspomnieliśmy wcześniej, może być naliczona tylko za czas, za przejechany kilometr, albo za jedno i drugie równocześnie (np. 60 gr. za minutę i 50 gr. za każdy przejechany kilometr), a naliczanie rozpoczyna się od chwili wejścia do auta, do chwili zgłoszenia jego oddania.
Car sharing, szczególnie w przypadku samochodów elektrycznych, to idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w dużych miastach, które poruszają się głównie w jego obrębie.